نوروز از دیدگاه امام صادق علیه السلام

معلّى می ‏گوید: در صبحگاه نوروز به حضور امام صادق علیه ‏السلام رسیدم. حضرت از من پرسید: معلّى آیا از امروز چیزى می ‏دانى ؟ گفتم: خیر، لیکن ایرانیان امروز را بزرگ می ‏دارند، به همدیگر تبریک می ‏گویند. امام فرمود: گرامیداشت امروز به سبب وقایعى است که براى تو بازگو می ‏کنم:

“نوروز” همان روزى است که خداوند از بندگان خود میثاق گرفت که بنده خدا باشند، براى او شریک قایل نشوند و غیر از خداوند کسى را عبادت نکنند؛ یعنى روز آزادى است.

“نوروز” همان روزى است که براى اولین مرتبه خورشید طلوع نمود؛ یعنى روز روشنایى و درخشش است.

“نوروز” روزى است که کشتى نوح بر”جودى” نشست؛ یعنى روز نجات از عذاب الهى است.

“نوروز” روزى است که حضرت ابراهیم علیه ‏السلام بت ‏ها را شکست؛ یعنى روز مبارزه با شرک و بت ‏پرستى است.

“نوروز” همان روزى است که جبرئیل امین بر پیامبر صلی ‏الله علیه ‏و ‏آله هبوط نمود؛ یعنى روز دریافت پیام الهى است.

“نوروز” همان روزى است که رسول ‏الله صلی ‏الله ‏علیه ‏و ‏آله حضرت على علیه ‏السلام را بر دوش گرفت و بت ‏هاى قریش را از بالاى کعبه به زمین ریخت؛ یعنى روز پیراستن خانه ‏هاى پاک از آلودگی ‏هاست.

“نوروز” روزى است که پیامبر صلی ‏الله ‏علیه ‏و‏ آله حضرت على علیه ‏السلام را در محل”غدیر خم” به مردم به عنوان امیرمؤمنین معرفى کرد؛ یعنى روز پیمان با ولایت است.

“نوروز” همان روزى است که قائم آل محمد صلی ‏الله‏ علیه ‏و ‏آله، حضرت مهدى علیه‏ السلام، ظهور پیدا می ‏کند و بر دشمنان عدالت پیروز می ‏گردد و حکومت عدل اسلامى تشکیل می ‏دهد.


امام صادق (ع) فرمودند: نوروز که می ‏آید ما منتظر فرج آل ‏محمد (ص) هستیم، زیرا نوروز از روزهاى ما و روزهاى شیعیان ما است. شما آن را از دست دادید و پارسیان آن را نگه داشتند.

/ 13 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
منصوره

چه وب باحالی داری حیف که دیر به دیر آپ میشه

فصل خدا

گل[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]

فصل خدا

Today's Message of the Day is: پيام امروز اينست Life is short, Break the rules, Forgive quickly, Kiss slowly, Love truly, Laugh uncontrollably, And never regret anything that made you smile.. زندگي كوتاه است، قواعد را بشكن، سريع فراموش كن به آرامي ببوس، واقعاً عاشق باش ،بدون محدوديت بخند وهيچ چيزي كه باعث خنده ات ميگردد را رد نكن Send to all the people you care for and don't want to lose, even me.. اين پيام را براي تمام كسانيكه برايت مهم هستند بفرست، حتي من If you get 3 back, you are a great friend. اگر از سه نفر اين پيام را دريافت كردي، دوست خوبي هستي

حمید خان

با سلام با بازخوانی و تفسیر پیام نوروزی رهبر انقلاب به روزم پستهای قبلی جشنواره کیش و مشایی و چند حرف دیگر رحیم مشایی صاحب ایدئولوژی برتر ؟ شهید اهل قلم ، شهادتت مبارک وبلاگ پشتیبان www.sinama-hl.mihanblog.com

خداوند پشت و پناهتون باشه

قطره باران

ممنون دوست خوبم خوشحالم از آشنایی دوست گلی چون شما [گل]

عاشق نرگس

آخه این چه دروغیه به اهل بیت میبندید عید امامان معصوممان یه چیز دیگس چرا ایران و اعراب و قاطی میکنید بهم سخن حسین ابن علی و یادتونه به وضوح میگه باید عجم از بین بره ( مفاتیح الجناح قمشه ای ) در ثانی در اسلام و قرآن هیچ یادی از ایران و نوروز نیست بیاییم باهم صادق باشیم بسه دروغ حالم از این همه دروغ بهم میخوره نظرمو خصوصی نمیفرستم اگه میشه تاییدش کن