سین جا مانده

 

اولین سین سفره ما سیبی سرخ است که مادر آن را از شاخه های دورِ آفرینش چیده است، آن روز که از بهشت بیرون می آمد. ما آن را در سفره می گذاریم تا به یاد بیاوریم که جهان با سیبی سرخ شروع شد؛ همرنگ عشق.
مادر سکه هایی را در ظرف می چیند، سکه هایی از عهد سلیمان را، سکه هایی که به نام خدا ضرب خورده است و می گوید: باشد که به یاد آوریم که تنها خدا پادشاه جهان است و تنها نام اوست که هرگز از سکه نمی افتد و تنها پیام آوران اویند که بر هستی حکومت می کنند و سکه آنان است که از ازل تا ابد، رونق بازار جهان است.
مادر به جای سنبل و به جای سوسن، گیاه سیاووشان را بر سفره می گذارد، که از خون سیاوش روییده است. این سومین سین هفت سین ماست. تا به یادآوریم که باید پاک بود و دلیر و از آتش گذشت. و بدانیم که پاکان و عاشقان را پروای آتش نیست.
مادر می گوید: ما عاشقی می کنیم و پاکی، آنقدر تا سوگ سیاووش را به شور سیاووش بدل کنیم.
و سین چهارممان، سرود سروش است تا از سبزپوشان آسمان یادی کنیم و یاری بخواهیم که جهان اگر سبز است، از سبزی آنان است و هر سبزه که هر جا می روید از ردّّّّّ پای فرشته ای است که پا بر خاک نهاده است.
مادر، تنگ بلور را از آب جیحون پر می کند و ماهی، بی تاب می شود. زیرا که ماهیان بوی جوی مولیان را می شناسند. و ما دعا می کنیم که آن ماهی از جوی مولیان تا دریای بیکران، عشق را یکریز شنا کند.
مادر می گوید: ما همه ماهیانیم بی تاب دریای دوست.
مادر، پری از سیمرغ بر سفره می گذارد تا به یادمان بیاورد که سفری هست و سیمرغی و کوه قافی و ما همه مرغانیم در پی هدهد. باشد که پست و بلند این سفر را تاب بیاوریم که هر پرنده سزاوار سیمرغ است. مبادا که گنجشکی کنیم و زاغی و طاووسی، که سیمرغ ما را می طلبد.
مادرم، شاخه ای سرو بر سفره می نشاند که نشان سربلندی است و می گوید: تعلق بار است، خموده و خمیده تان می کند. و بی تعلقی سرافرازی. و سرو این چنین است، بی تعلق و سرفراز و آزاد. باشد که در خاک جهان سرو آزاد باشیم.
سین هفتم هفت سین مان، سرمه ای است از خاک وطن که مادر آن را توتیای چشمش کرده است. ما نیز آن را بر چشم می کشیم و از توتیای این خاک است که بینا می شویم و چشم مان روشن.

مادر آب می آورد و آیینه و قرآن، و سپند را در آتشدان می ریزد و گرداگرد این سرزمین
می چرخاند، سپندی برای دفع چشم زخم آنکه شور و شادی و شکوه این سرزمین را نتواند دید.

عرفان نظر آهاری

اما سین جا مانده

سودای دل ماست از دوری دلدار

یکشنبه 1/1/89

 

/ 10 نظر / 8 بازدید
سینا.شاید

تبریک نو برای مبارکی این سال جدید پذیرا باشین

حاج نوید صلواتی (ماهیها در آب میمیرند)

سلام نرسیس عزیز سال نوی شما مبارک آرزو میکنم که امسال برای شما سالی خوب و خوش و پر از رستگاری باشد و روزگاری زیبا در کنار خانواده محترمتان را گذران باشید نوشته تان بسیار دلنشین و زیبا بود واقعا زیبا بود... انتظار دیگری هم نداشتم از شما موفق و پاینده باشید . . . وبلاگی جدید و متفاوت را از بنده شاهد هستید! سری بزنید http://haj-navid.blogfa.com تا بعد بدرود

قطره

سلامممممممممممممممممممممممممممممممم سااااال نو مبارک عزیزم . دفعه یقبل آدرس نذاشته بودی آدرست رو نداشتم وای خوبی گلم ؟؟؟؟ امیدوارم امسال پربرکت و شاد باشه برات...... موفق باشی ناز گلم.... چرا شکلکها باز نمی شن نرسیس ، گل بذارم برات ؟؟؟؟

قطره

وای حالا باززززززززززززز شد هورااااااااااااااااااااا [گل][گل][گل][پلک][پلک]

قطره

[گل][گل][گل] این هم واسه اینکه خیلی دلم برات تنگ شده بوووووووووووووووود [پلک][پلک]

پناه

دوست عزیز نظری که من روی پست نوید صلواتی دادم در مورد ذائقه ی آقای باشی باشی پر از کنایه و درد بود. گاهی لازم نیست برای نشان دادن ظاهر بد زخمی انگشتت را به آن فرو کنی . کافیست نکته ای طنز از آن پیدا کنی و همان را به رخ خواننده بکشی. نظر من فقط همین بود. از آشنایی با تو خیلی خوشحالم. قول می دهم از خوانندگان همیشگی وبت باشم. بامهر

سیاووووووووووووووووووووش

سلامی به زیبایی باران عشق بارانی که میبارد بر دل تشنه زمین و جان میدهد به عشق خوبی نرسیس خانم عیدت مبارک امیدوارم که ایام همیشه و همیشه به کامت باشه و عید خوبی سپری کرده باشی امیدوارم که عید خوش گذشته و بعد از اینم خوش بگذره راستی دم عیدی این سیاوش رو چرا کشتی؟ با داشتن بهترین ارزوها برای شما

فصل خدا

کوی یار می آید نسیم باد نوروزی ....... کز این باد ار مدد خواهی چراغ دل بر افروزی [بغل]

Boghrat2

---`'اپم _________________$$$$___$$$$ _خوشحال__________$$$$$$$_$$$$$$ __میشم____$$$$$$$$$$$$$$$$$__$$$$ _سر__$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$__$$$$ بزنی$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$ ___$$$_$$_$$$$$$$$$$$$$$$$_$$$$$ __$$$$$_$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$ __$$$_$$_$$$$$$$$$$$$$$$$$_$$$ __$$$_$$_$$$$$$$$___________$$$$ _$$$$$_$$$$$$$$$$$___________$$$ _$$$_$$_$$$$$$$$$$ _$$$_$$_$$$$$$$$$$ _$$$_$$_$$$$$$$$$$$ $_$$$$$$__$$$$$$$$$ $_$$$$$$___$$$$$$$$ _$$$$$$$$$__$$$$$$$ $_$$$$$$$$___$$$$$$ $$_$$$$$$$$___$$$$$ $$$_$$$$$$$$__$$$$$$ _$$$_$$$$$$$$$_$$$$$ $$$$$ __$$$$$$$$_$$$$ $$$$$$$ __$$$$$$$$$__$ $_$_$$$$$__$$$$$$$$$_$$$$ $$$__$$$$$__$$_$$$$$$$_$$$$ $$$$$$_$$__$$$$$$$$$$$$$$$ _$$$$$$$__$$$$$$$$$$$$$$$$ __$$$$$__$$$$$$$$$$$$$$$$$$ $__$$$__$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$ $____$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$ $____$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$ $__________$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$ $____________$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$ $______________$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$ $_______________$$$$$$$$$$$$$$$$$$ $_______________$$$$$$$$$$$$$$$$$$ $_______